نسخه آزمایشی

موقعیت شما: دوره شانزدهم

گروه‌بندی شانزدهمین دوره جایزه کتاب سال دفاع مقدس

در این دوره، گروه‌بندی آثار، هماهنگ با اهداف این جایزه و متناسب با انواع مصلحت‌های کاربردی، کتابخانه‌ای و تنوع آثار موجود صورت گرفته و شامل چهار بخش اصلی (در 15 گروه)، یک بخش وابسته (در 2 گروه) و یک بخش جنبی (در 4 گروه)، و در مجموع 21 گروه، یعنی 18 گروه انتخاب کتاب سال و 3 گروه انتخاب کارشناس برگزیده است.

ادامه مطلب

فراخوان شناسایی فعالان نشر و اطلاع‌رسانی کتاب دفاع مقدس

بنا بر اعلام دبیرخانه شانزدهمین دوره «جایزه کتاب سال دفاع مقدس»، از آنجا که بیست و یکمین گروه از جایزه کتاب سال دفاع مقدس، به انتخاب «فعال برگزیده نشر و اطلاع‌رسانی» اختصاص دارد این جایزه بنا  دارد در میان فعالان و کارشناسان شاغل در موضوعات مرتبط با کتاب دفاع مقدس از حداکثر سه نفر به عنوان کارشناس فعال و شاخص، تقدیر به عمل آورد. این کارشناسان از میان «ناشران»، «کارشناسان دفاتر تولید کتاب»، «خبرنگاران کتاب» و «کتابداران» انتخاب خواهند شد.

ادامه مطلب

فهرست کتابهای داوری شده در دوره شانزدهم

مطابق اعلام دبیرخانه شانزدهمین جایزه کتاب سال دفاع مقدس، فهرست کتاب‌های داوری شده در دو فایل اکسل و پی‌دی‌اف، برای علاقمندان قابل دانلود و بهره‌برداری است.

ادامه مطلب

برخی مقررات شانزدهمین دوره «جایزه کتاب سال دفاع مقدس»

1. این جایزه در دوره‌های مختلف به اسامی گوناگون نامیده شده است، همچون «جشنواره کتاب سال دفاع مقدس»،«جایزه کتاب سال دفاع مقدس»، «جشنواره انتخاب بهترین کتاب دفاع مقدس»، ...؛ از این دوره به بعد، تنها نام «جایزه کتاب سال دفاع مقدس» برای آن انتخاب و استفاده خواهد شد.

2. مقصود از «کتاب دفاع مقدس»، کتاب‌هایی از همه گونه دانش بشری هستند که در حداکثری محتوای خود به دفاع ملت ایران در جنگ تحمیلی عراق علیه ایران (1359 ـ 1367) ارتباط دارند. این آثار بایست در چارچوب نظام رسمی جمهوری اسلامی ایران منتشر شده باشند. بدیهی است آثاری که در محتوا به درگیری با ضدانقلاب داخلی مرتبط باشند خارج از  چارچوب این جایزه بوده و در صورت امکان، در بخش‌های جنبی ارزیابی خواهند شد.

ادامه مطلب

تفاهم‌ نامه شانزدهمین دوره جایزه کتاب سال دفاع مقدس با کتابخانه تخصصی جنگ حوزه هنری

تفاهم‌ نامه شانزدهمین دوره جایزه کتاب سال دفاع مقدس با کتابخانه تخصصی جنگ حوزه هنری

 

 

 

 

مطابق تفاهم‌نامه این دوره از «جایزه کتاب سال دفاع مقدس» با «کتابخانه تخصصی جنگ حوزه هنری» بخش عمده وظایف کارشناسی و اجرایی، که در دوره‌های پیشین بر عهده دبیرخانه جایزه بود، تا برگزاری مراسم پایانی، در 9 بند زیر به این کتابخانه واگذار می‌شود. این موارد عبارتند از:

 

مشاوره و کارشناسی: در مباحث نظری، شکل‌گیری ساختار علمی، آیین‌نامه‌ها و برنامه‌های عملیاتی؛ شناسایی و گردآوری کتاب‌ها: به‌وسیله شناسایی منتشرات و فراهم‌آوری جامع کتابخانه‌ای؛ مدیریت ارتباط با ناشران: پیگیری از ناشران و مدیریت صندوق پستی و آثار رسیده؛ تشکیل جلسات داوری: در اختیار گذاشتن فضای لازم برای سطوح مختلف داوری و مشارکت در برنامه‌های اینچنینی سازمان؛ تأمین اسناد اداری و اجرایی: فرم‌ها، فهرست‌ها و صورتجلسه‌های لازم جلسات داوری؛ تفکیک آثار فراهم‌شده: تفکیک اولیه و علمی منابع برمبنای رده‌های مورد توافق و پیش‌بینی شده، و ارائه فهرست‌های متعدد از آنها در صورت لزوم؛  تهیه کارنامه نشر سالانه: آماده‌سازی یک اثر مرجع برای ارائه گزارشی از آثار منتشره در این دوره برگزاری و گزارشی از روند داوری‌ها و آثار منتخب؛ راه‌اندازی وب‌سایت اختصاصی: طراحی و مدیریت وب‌سایت، ‌همراه با تأمین دامنه و فضای مورد نیاز در شبکه وب؛ تأمین اطلاعات وب‌سایت: همکاری با بخش اجرایی جشنواره در تأمین محتواهای خبری و اطلاع‌رسانی وب‌سایت، و گزارش داوری‌ها و روند برنامه‌ها.

 

فهرست داوران شانزدهمین جایزه کتاب سال دفاع مقدس

فهرست داوران شانزدهمین جایزه کتاب سال دفاع مقدس

مطابق قواعد جایزه کتاب سال دفاع مقدس، فهرست داوران جایزه زمانی منتشر می‌شود که آثار برگزیده و شایسته تقدیر اعلام شده باشند. بدین سبب، بنا بر اعلام دبیرخانه شانزدهمین دوره، داوران این جایزه به شرح  زیر معرفی می‌شوند:

ـ رئیس هیأت داوران و دبیر علمی جایزه:

          جواد محقق

ادامه مطلب

تمدید فراخوان شانزدهمین دوره جایزه کتاب سال دفاع مقدس

مهلت ارسال آثار به «دبیرخانه جایزه کتاب سال دفاع مقدس» تمدید شد.

از ناشران و پدیدآورندگان کتابهای دفاع مقدس دعوت می‌شود دو نسخه از کتابهای منتشره خود را، که سال چاپ اول آنها ١٣٩٠، ١٣٩١و ١٣٩٢ است به دبیرخانه این جایزه ارسال نمایند.

بنا بر اعلام دبیرخانه جایزه، مهلت آثار از «15 شهریور 1393» به «31 شهریور 1393» تمدید شد.

ادامه مطلب

آیین اختتامیه شانزدهمین دوره جایزه کتاب سال دفاع مقدس

آیین اختتامیه شانزدهمین دوره جایزه کتاب سال دفاع مقدس

بنا بر اعلام دبیرخانه «شانزدهمین دوره جایزه کتاب سال دفاع مقدس» مراسم اختتامیه این دوره از جایزه، یکشنبه سوم اسفند 1393، ساعت 15 در سالن خلیج فارس باغ موزه دفاع مقدس برگزار می‌شود.

ادامه مطلب

تعاملی به نفع فرهنگ و اقتصاد آن

تعاملی به نفع فرهنگ و اقتصاد آن

نصرت الله صمدزاده مسئول دبیرخانه شانزدهمین دوره جایزه کتاب سال دفاع مقدس

 از مهم ترین دغدغه های 14 ساله «کتابخانه تخصصی جنگ حوزه هنری» رفع نیازهای جاری در عرصه مطالعات فرهنگ و ادب پایداری است. در این مسیر، همواره تلاش شده است تا کتابخانه قدم هایی به نفع فرهنگ و به سوی نیازهای جاری در آن بردارد. مسلماً تحقق شعار «کتابخانه ها دماسنج فرهنگی جامعه هستند» که بر بالای سر این کتابخانه همواره در اهتزاز بوده، کاری دشوار به نظر می رسد اما با رصد نیازمندی های مطالعاتی و فرهنگی جامعه می توان بدان نزدیک شد و کتابخانه ها را از موقعیت انبار کتابِ واقع در کنج عزلت فرهنگ به درآورد تا در گوشه ای، به انتظار معدود مراجعان، عمر خود را سپری نکنند. مشارکت این کتابخانه در یکی از مهم ترین فعالیت های فرهنگی مرتبط با نشر آثار دفاع مقدس، در راستای چنین نگاه و هدفی صورت گرفته است.

ادامه مطلب

بابایی: جایزه کتاب سال دفاع‌مقدس فارغ از گرایش‌های سیاسی اهدا می‌شود

بابایی: جایزه کتاب سال دفاع‌مقدس فارغ از گرایش‌های سیاسی اهدا می‌شود
خبرگزاری مهر: رئیس سازمان هنری و ادبیات دفاع مقدس با تشریح فرآیند اهدا شانزدهمین جایزه کتاب سال دفاع مقدس تأکید کرد: تأکید ما این بود که داوران به دور از گرایش‌های سیاسی و صرفاً بر مبنای ارزش‌های آثار نظر بدهند.

به گزارش خبرنگار مهر، نخستین نشست خبری شانزدهمین دوره اهدا جایزه کتاب سال دفاع مقدس صبح امروز با حضور سردار گلعلی بابایی رئیس سازمان هنری و ادبیات دفاع مقدس، جواد محقق دبیر علمی این جایزه و نصرت الله صمدزاده مدير كتابخانه تخصصی جنگ حوزه‌هنری برگزار شد.

ادامه مطلب

صلح یعنی؛ جنگ با جنگ افروز

صلح یعنی؛ جنگ با جنگ افروز

در طول تاریخ پرفراز و نشیب كشورمان، جنگ های زیادی داشته ایم. ملت ها و اقوام فراوانی از شرق و غرب و شمال و جنوب به ما حمله كرده اند و ما هم ناچار به دفاع شده ایم. گاهی ترك ها و عرب ها و زمانی روس ها و افغان ها و دیگر اقوامی كه در همسایگی ما خیمه بر خاك داشتند، بر خان و مان ما هجوم آورده اند، اما تهاجم بیرونی، تنها به همسایه ها اختصاص نداشته و بارها دولت های زورگوی زمان های مختلف نیز به بهانه های ریز و درشت، خاك ما را اشغال كرده اند و انواع قحطی و بیماری و ناامنی را در این سرزمین دامن زده اند.

مغول ها كه به تعبیر آن بزرگ؛ «آمدند و كشتند و سوختند و خوردند و بردند.» همسایه ما نبودند. اما چون گله های عظیم ملخ از صحرای وسیع گُبی گذشتند و سر راهشان هر چه آبادی و آزادی بود، ویران كردند و از بین بردند و سال ها در بخش وسیعی از ایران و سند و هند حكومت كردند.

ادامه مطلب

نشست خبری جایزه کتاب سال دفاع مقدس برگزار شد

نشست خبری جایزه کتاب سال دفاع مقدس برگزار شد

خبرگزاری ایکنا: نخستین نشست خبری شانزدهمین دوره جایزه ادبی کتاب سال دفاع مقدس، امروز، 17 آذرماه با حضور گلعلی بابایی، رئیس سازمان هنری و ادبیات دفاع مقدس بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس، جواد محقق، دبیر علمی این جایزه و نصرت‌الله صمدزاده، رئیس کتابخانه تخصصی جنگ حوزه هنری برگزار شد. صمدزاده در این نشست عنوان کرد: 14 سال است که کتابخانه تخصصی دفاع مقدس راه افتاده است و فعالیت مرسوم خود را همچون گردآوری و انتشار این آثار دنبال می‌کند.

ادامه مطلب

شط همیشه جاری

شط همیشه جاری

حماسه هشت سال دفاع مقدس آن چنان حیاتی، عظیم و پیچیده است كه تشریح ابعاد چندگانه آن نیازمند زمان، توان و امكان فراوانی است تا بر پایه نتایجی كه از بازبینی صحنه های مختلف آن به دست میآید، نمایی به نسبت جامع از موضوع ارائه شود و همچون ذخیرهای گرانقدر و منبعی ارزشمند و بی پایان از تجارب تلخ و شیرین و نكته های درس آموز و یافته های شورانگیز در نگاه به فردا و ترسیم چشم انداز آینده كشور و ملت، مورد عنایت قرار گیرد.

ادامه مطلب

پانزدهم شهریور ماه آخرین زمان ارسال اثر به جایزه کتاب سال دفاع مقدس

پانزدهم شهریور ماه آخرین زمان ارسال اثر به جایزه کتاب سال دفاع مقدس
خبرگزاری مهر: پانزدهم شهریور ماه آخرین زمان ارسال اثر برای شرکت در شانزدهمین دوره جایزه ادبی کتاب سال دفاع مقدس اعلام شد.

به گزارش خبرنگار مهر، دبیرخانه شانزدهیمن دوره جایزه ادبی کتاب سال دفاع مقدس فراخوان رسمی خود به منظور دریافت آثار واجد شرایط در این دوره از این جایزه ادبی را منتشر کرد.

بر اساس این فراخوان، ناشران می‌توانند حداکثر تا پایان وقت اداری روز 15 شهریور آثار منتشر شد توسط خود با موضوع دفاع مقدس را که در سال‌های 90 تا پایان 92 منتشر شده است برای داوری در این جایزه ادبی به نشانی تهران صندوق پستی: 1159-15815 ارسال کنند.

ادامه مطلب

معرفی برگزیدگان کتاب سال دفاع مقدس در پنج بخش اصلی و یک بخش جنبی

معرفی برگزیدگان کتاب سال دفاع مقدس در پنج بخش اصلی و یک بخش جنبی

 خبرگزای مهر: دبیر شانزدهمین دوره جایزه کتاب سال دفاع مقدس از ایجاد پنج بخش داوری و یک بخش ویژه به منظور داوری در این جایزه ادبی خبر داد.

جواد محقق دبیر شانزدهمین دوره کتاب سال دفاع مقدس در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به آغاز داوری‌های این جایزه ادبی از روز 18 مرداد ماه اظهار داشت: جایزه ادبی کتاب سال دفاع مقدس در سال جاری با همکاری کتابخانه جنگ حوزه هنری  و با بررسی آثار منتشر شده در موضوع دفاع مقدس در فاصله  سال‌های 9 تا 92 برگزیدگان خود را در سال جاری معرفی می‌کند.

ادامه مطلب

آغاز داوری شانزدهمین جایزه کتاب سال دفاع مقدس از هفته جاری

آغاز داوری شانزدهمین جایزه کتاب سال دفاع مقدس از هفته جاری

خبرگزاری ایکنا: جواد محقق، دبیر شانزدهمین دوره جایزه ادبی کتاب سال دفاع مقدس، در گفت‌وگو با خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا)، با اشاره به اینکه فراخوان ارسال اثر به این جشنواره اعلام شده است، افزود: سرداوران و بخشی از گروه داوران این جشنواره نیز مشخص شده‌اند.

وی با اشاره به اینکه پوستر جشنواره نیز طراحی و چاپ شده است، گفت: داوری آثار از هفته جاری آغاز می‌شود و با توجه به اینکه بیش از 12 محور در این جشنواره وجود دارد، تعداد داورانی که به ارزیابی آثار می‌پردازند، زیاد هستند.

ادامه مطلب

بررسی آثار سه سال اخیر دفاع مقدس را با تعدد داوران سرعت می‌دهیم

بررسی آثار سه سال اخیر دفاع مقدس را با تعدد داوران سرعت می‌دهیم

خبرگزاری ایبنا : گلعلی بابایی، از انتشار فراخوان جایزه کتاب سال دفاع مقدس تا اواخر هفته آینده خبر داد و گفت: می‌کوشیم با به کارگیری داوران بیشتر، به بررسی آثار سه سال اخیر سرعت دهیم.

گلعلی بابایی رییس سازمان ادبی و هنری بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس به خبرگزاری کتاب ایران(ایبنا)، گفت: جلسه‌ هماهنگی شانزدهمین جایزه کتاب‌ سال دفاع مقدس پیش از ظهر امروز، یازدهم تیرماه 1393 با حضور جواد محقق، دبیر ادبی این جایزه ملی برگزار و نحوه برپایی این جایزه بررسی شد.

ادامه مطلب

انتصاب «جواد محقق» به سمت دبیری جایزه کتاب سال دفاع مقدس

انتصاب «جواد محقق» به سمت دبیری جایزه کتاب سال دفاع مقدس

خبرگزاری تسنیم: به گزارش خبرنگار فرهنگی خبرگزاری تسنیم،‌ «جواد محقق» با امضای سردار کارگر به دبیری شانزدهمین دوره کتاب سال دفاع مقدس منصوب شد،‌ شانزدهمین دوره کتاب سال دفاع مقدس پس از وقفه‌ای 3 ساله دی ماه سال جاری برگزار خواهد شد،‌ فراخوان این جایزه طی روزهای اخیر اعلام خواهد شد و روند ارزیابی آثار آغاز می‌شود.

 پیش از این قرار بود،‌ این جایزه آبان‌ماه سال جاری برگزار شود،‌ که با تصمیم‌گیری مسئولان سازمان و دبیر جایزه برگزاری آن به دی ماه موکول شد.

ادامه مطلب

تولد دوباره جشنواره کتاب دفاع مقدس

تولد دوباره جشنواره کتاب دفاع مقدس

خبرگزاری مشرق : گلعلی بابایی مدیر سازمان هنری و ادبیات دفاع مقدس بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس در گفتگو با خبرنگار مهر، با اشاره به آخرین وضعیت برگزاری شانزدهمین دوره جایزه کتاب سال دفاع مقدس اظهار کرد: دبیر علمی جشنواره طی هفت تا هشت روز آینده مشخص خواهد شد و استارت جدی جشنواره پس از آن زده خواهد شد.  وی ادامه داد: برنامه‌ریزی ما برای برپایی این جشنواره در نیمه دوم سال جاری و در آبان‌ماه است و در این دوره نیز آثار منتشر شده از سال 90 تا پایان 92 مورد داوری قرار خواهد گرفت.

ادامه مطلب

بخش‌های شانزدهمین دوره جایزه کتاب سال دفاع مقدس کاهش می‌یابد

بخش‌های شانزدهمین دوره جایزه کتاب سال دفاع مقدس کاهش می‌یابد

خبرگزاری فارس :گلعلی بابایی رئیس سازمان هنری و ادبیات دفاع مقدس در گفت‌وگو با خبرنگار کتاب و ادبیات خبرگزاری فارس، اظهار داشت: در هفته دفاع مقدس  فراخوان شانزدهمین دوره جایزه کتاب سال دفاع مقدس را اعلام می‌کنیم و این جایزه را بعد از چند سال وقفه آبان ماه سال 93 با کیفیت مطلو‌ب‌تری برگزار خواهیم کرد. وی درباره تغییرات جایزه کتاب سال دفاع مقدس توضیح داد: در این دوره چندین بخش از مسابقه را در بخش‌های دیگر ادغام یا حذف و از سوی دیگر جوایز را افزایش می‌دهیم. در نحوه داوری ها و تعیین جوایز هم تجدیدنظر خواهیم کرد. رئیس سازمان هنری و ادبیات دفاع مقدس با اشاره به اینکه داورهای این جایزه ادبی هنوز مشخص نشده‌اند، تصریح کرد:

ادامه مطلب

درباره نشرآورد

سامانه نشرآورد ـ nashraward ـ  پایگاه اطلاع‌رسانی جایزه کتاب سال دفاع مقدس است و به تناسب نامی که دارد، بناست:

   ـ ـ گزارشی از نشر کتاب‌های آوردگاهی ـ دفاع مقدس ـ را ارائه دهد.

   ـ ـ آورده نشر ملی را در این حوزه موضوعی منعکس کند.

   ـ ـ زمینه رقابت و آورد ناشران و پدید آورندگان آثار را فراهم سازد.

   ـ ـ نتیجه داوری و جایزه ـ award ـ اختصاص یافته به آثار برگزیده را گزارش نماید.

بازگشت به بالا