نسخه آزمایشی

موقعیت شما: اخبار و مطالبیادداشت‌ و مقاله‌

تعاملی به نفع فرهنگ و اقتصاد آن

تعاملی به نفع فرهنگ و اقتصاد آن

نصرت الله صمدزاده مسئول دبیرخانه شانزدهمین دوره جایزه کتاب سال دفاع مقدس

 از مهم ترین دغدغه های 14 ساله «کتابخانه تخصصی جنگ حوزه هنری» رفع نیازهای جاری در عرصه مطالعات فرهنگ و ادب پایداری است. در این مسیر، همواره تلاش شده است تا کتابخانه قدم هایی به نفع فرهنگ و به سوی نیازهای جاری در آن بردارد. مسلماً تحقق شعار «کتابخانه ها دماسنج فرهنگی جامعه هستند» که بر بالای سر این کتابخانه همواره در اهتزاز بوده، کاری دشوار به نظر می رسد اما با رصد نیازمندی های مطالعاتی و فرهنگی جامعه می توان بدان نزدیک شد و کتابخانه ها را از موقعیت انبار کتابِ واقع در کنج عزلت فرهنگ به درآورد تا در گوشه ای، به انتظار معدود مراجعان، عمر خود را سپری نکنند. مشارکت این کتابخانه در یکی از مهم ترین فعالیت های فرهنگی مرتبط با نشر آثار دفاع مقدس، در راستای چنین نگاه و هدفی صورت گرفته است.

ادامه مطلب

صلح یعنی؛ جنگ با جنگ افروز

صلح یعنی؛ جنگ با جنگ افروز

در طول تاریخ پرفراز و نشیب كشورمان، جنگ های زیادی داشته ایم. ملت ها و اقوام فراوانی از شرق و غرب و شمال و جنوب به ما حمله كرده اند و ما هم ناچار به دفاع شده ایم. گاهی ترك ها و عرب ها و زمانی روس ها و افغان ها و دیگر اقوامی كه در همسایگی ما خیمه بر خاك داشتند، بر خان و مان ما هجوم آورده اند، اما تهاجم بیرونی، تنها به همسایه ها اختصاص نداشته و بارها دولت های زورگوی زمان های مختلف نیز به بهانه های ریز و درشت، خاك ما را اشغال كرده اند و انواع قحطی و بیماری و ناامنی را در این سرزمین دامن زده اند.

مغول ها كه به تعبیر آن بزرگ؛ «آمدند و كشتند و سوختند و خوردند و بردند.» همسایه ما نبودند. اما چون گله های عظیم ملخ از صحرای وسیع گُبی گذشتند و سر راهشان هر چه آبادی و آزادی بود، ویران كردند و از بین بردند و سال ها در بخش وسیعی از ایران و سند و هند حكومت كردند.

ادامه مطلب

شط همیشه جاری

شط همیشه جاری

حماسه هشت سال دفاع مقدس آن چنان حیاتی، عظیم و پیچیده است كه تشریح ابعاد چندگانه آن نیازمند زمان، توان و امكان فراوانی است تا بر پایه نتایجی كه از بازبینی صحنه های مختلف آن به دست میآید، نمایی به نسبت جامع از موضوع ارائه شود و همچون ذخیرهای گرانقدر و منبعی ارزشمند و بی پایان از تجارب تلخ و شیرین و نكته های درس آموز و یافته های شورانگیز در نگاه به فردا و ترسیم چشم انداز آینده كشور و ملت، مورد عنایت قرار گیرد.

ادامه مطلب

درباره نشرآورد

سامانه نشرآورد ـ nashraward ـ  پایگاه اطلاع‌رسانی جایزه کتاب سال دفاع مقدس است و به تناسب نامی که دارد، بناست:

   ـ ـ گزارشی از نشر کتاب‌های آوردگاهی ـ دفاع مقدس ـ را ارائه دهد.

   ـ ـ آورده نشر ملی را در این حوزه موضوعی منعکس کند.

   ـ ـ زمینه رقابت و آورد ناشران و پدید آورندگان آثار را فراهم سازد.

   ـ ـ نتیجه داوری و جایزه ـ award ـ اختصاص یافته به آثار برگزیده را گزارش نماید.

بازگشت به بالا